Jakiego betonu używa się do budowy domów?
Do budowy domu klasyczną mokrą metodą zwykle używany jest beton. Z definicji wiadomo, że jest to mieszanina cementu, kruszcu i wody, czasem wzbogacona różnymi dodatkami i domieszkami, celem nadania jej określonych cech użytkowych. Jakiego betonu używa się do budowy domu?
Rodzaje betonów stosowanych w budownictwie
Beton opiera się cemencie, wodzie i kruszywie naturalnym, którym zwykle jest piasek i żwir. W niektórych rodzajach robót dodaje się do niego keramzyt celem poprawy izolacyjności termicznej betonu. Innymi często stosowanymi dodatkami są polimery, włókna (np. stalowe, szklane) oraz żużel. W momencie do dodania do powstającej mieszaniny substancji spieniającej powstałby beton komórkowy. W budownictwie mówi się o występowaniu tzw. ciężkiego, zwykłego i lekkiego betonu. Każdy z nich oznaczony jest formalnie inną klasą wytrzymałości. Wyróżniamy klasy wytrzymałości betonu zwykłego i ciężkiego od C8/10 do C100/115, a betonu lekkiego od LC8/9 do LC80/88.
Jak klasa betonu wpływa na miejsce jego zastosowania?
W zależności od wytrzymałości na ściskanie podczas budowy domu używane są konkretne rodzaje mieszanki. Nie każdy bowiem jej typ będzie betonem konstrukcyjny. Jako podłoże pod fundamenty, wykończenia posadzek i tarasów, czy też do stabilizacji gruntu używany jest beton lekki, czy li ten o klasie od C8/10 do C12/15. Ściany, fundamenty, nadproża czy też schody i inne wylewki wykonuje się z betonu konstrukcyjnego (od klasy C16/20 wzwyż). Wyższe klasy wykorzystywane są w budownictwie komercyjnym oraz przemysłowym. Najpopularniejszym rodzajem betonu stosowanym w budownictwie jednorodzinnym jest klasa C25/30 (dawniej B30). Co ważne chcąc znacznie przyspieszyć prace budowalne bez straty na jakości wykonywanych robót, warto do wylewek stropów czy też fundamentów zakupić beton dla budownictwa prosto z betoniarni. Dzięki zautomatyzowanej produkcji ma się gwarancję zachowania odpowiednich proporcji mieszanki i co najważniejsze powtarzalności partii.